środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Srokowo bawiło się przy ukraińskiej muzyce

2013-08-21 10:30:17 (ost. akt: 2013-08-21 10:54:50)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

Dwa dni świetnej zabawy. Tak można podsumować spotkanie z ukraińską muzyka, które odbyło się w Srokowie.

XVIII Otwarcie Sezonu Kulturalnego Ukraińców Warmii i Mazur. Tak oficjalnie nazywa się ta impreza. W tym roku odbyła się już po raz 18.

Inauguracji sezonu dokonał wójt gminy Srokowo Franciszek Andruszkiewicz wraz z organizatorami: przewodniczącym Warmińsko-Mazurskiej Rady Koordynacyjnej Związku Ukraińców w Polsce Stefanem Migusem oraz przewodniczącym Srokowskiego Koła ZUwP Andrzejem Szczuckim.

Festiwal otworzył duet bandurzystek z Równego. Potem zobaczyliśmy miejscowe zespoły: "Zorepad" z Bań Mazurskich i Zespół Ukraińskiego Tańca Ludowego "Czeremosz” z Węgorzewa.
Potem tłum widzów zgromadzonych na srokowskim rynku rozgrzał olsztyński "Berkut"

Pierwszy dzień Festiwalu zakończył koncert olsztyńskiego "Eneja".

W sobotę na scenie w Srokowie wystąpiły kolejne zespoły wokalno-instrumentalne: "Hariaczi sercia” z Bartoszyc, ,"Sapiniacy” z Kruklnek, "Spektrum” z Kandyt oraz duet "Switłycia” z Litwy.

Wieczorem widzów rozgrzał grupa "Biłyj Bereh” powstała w 2005 r. w Górowie Iławeckim. Zespół ma swoim koncie ponad 100 koncertów w Polsce i za granicą. Nie zabrakło w Srokowie również, znanej w Polsce, ukraińskiej formacji folkowej "Horpyna” z Olsztyna.

Nie sama muzyka jednak żyje człowiek. Uczestnicy imprezy mieli okazję wziąć udział w konkursie na najsmaczniejsze pierogi ruskie (ukr.: warenyky) przygotowane przez mieszkanki gminy Srokowo. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wszystkie wspaniale smakowały. Po gorącej dyskusji wyłoniono zwyciężczynię. Została Zofia Bujalska ze Srokowa. Festiwal zakończyła zabawa taneczna.

Na Festiwalu bawili sie nie tylko mieszkańcy gminy Srokowo. Wśród gości byli między innymi poseł RP Miron Sycz, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Myron Jankiw, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jarosław Słoma, przewodniczący Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Władysław Mańkut.

Andrzej Sydor

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę " ]ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages