środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Dłutem i pędzlem srokowskie lasy i przyroda

2014-09-11 08:36:00 (ost. akt: 2014-09-11 08:39:33)

Tradycją w Nadleśnictwie Srokowo stały się warsztaty artystyczne zorganizowane już tu po raz czwarty.

Od 24 sierpnia do 7 września 2014 r. piękna przyroda i otoczenie Nadleśnictwa Srokowo były miejscem przeprowadzenia IV Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych pt:.„Milczenie wody, zgiełk przyrody i muzyka powietrza”. Do udziału w warsztatach zaproszonych zostało 9 artystów z Wielkiej Brytanii i Polski. Komisarzem artystycznym pleneru był Józef Charytoniuk - malarz, od kilkudziesięciu lat związany z naszym terenem.
Osoby, które zechciały uwiecznić piękno naszej przyrody, to artyści malarze:

1.Alicja Mazur
2.Monika Kozub
3.Olga Sienko
4.Sasa Marinkoff
5.Stanisław Sławomir Blatton
6.Jean-Pierre „ Colorful” Christian Rajcoomar
7.Karol Pikor
oraz artyści rzeźbiarze:
8.Henryk Patejuk
9.Ryszard Fereniec

Dwa tygodnie to dla rzeźbiarzy krótki okres, gdyż praca nad dziełem jest bardzo żmudna i ciężka. Pracując dłutem, należy wykazać się nie tylko uwrażliwieniem na sztukę, ale także posiadać nie lada siłę fizyczną.
Malarze, którzy gościli tu po raz pierwszy, byli zachwyceni dziką nieokiełznaną przyrodą oraz pięknymi pejzażami leśnymi. Niesamowite wrażenie wywarły na artystach zabytki i dwory znajdujące się na naszych terenach. Artyści odwiedzili także tężnie w Gołdapi oraz mosty w Stańczykach.
Na początku września na warsztaty artystyczne została zaproszona młodzież, która przyglądała się „od kuchni” pracy artystów oraz próbowała swoich sił w rzeźbiarstwie i malarstwie. Twórcy okazali się świetnymi pedagogami, umiejętnie przybliżając dzieciom i młodzieży kolejne elementy powstawania prac oraz zastosowane techniki artystyczne, m.in. tworzenie farbami olejnymi, akwarelami, suchą pastelą oraz węglem.
Zwieńczeniem dwutygodniowej pracy stał się wernisaż, który odbył się w sobotę 6 września br. na terenie Leśnej Szkoły przy nadleśnictwie, na którym zaprezentowali swoje dzieła wszyscy twórcy. W wernisażu oprócz artystów uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwo, lokalne koła łowieckie, odbiorcy drewna, pracownicy nadleśnictwa, zakłady usług leśnych współpracujące z nadleśnictwem oraz zaproszeni goście. Leśna szkoła pomieściła ponad 100 osób, niezwykle uwrażliwionych na sztukę. Oficjalną część wernisażu uroczyście otworzył nadleśniczy Zenon Piotrowicz, witając wszystkich przybyłych. Złożył podziękowania oraz słowa uznania artystom. „Nie byłoby tego pleneru, gdyby nie hojność naszych sponsorów” – powiedział nadleśniczy i podziękował tym, którzy rzeczowo i finansowo wsparli organizację warsztatów. Gospodarz w czasie przemówienia nie omieszkał przybliżyć historii Lasów Państwowych, ponieważ w tym roku przypada piękny jubileusz 90 lat istnienia LP. Oficjalną część uatrakcyjniał grą na rogu Kamil Twarowski, student leśnictwa. Po wspaniałych wrażeniach dla duszy przyszła pora na wspólną biesiadę.
Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Gminy Srokowo oraz licznej grupy sponsorów.
IV warsztaty artystyczne zostały miłym wspomnieniem, a rezultaty pracy artystów można oglądać w Leśnej Szkole przy siedzibie Nadleśnictwa Srokowo.Źródło: Gmina Srokowo

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na srokowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages