środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Nagradzamy za "Złoto ogrodnika"

2014-10-02 00:45:59 (ost. akt: 2014-10-01 12:54:13) Artykuł sponsorowany

W naszym domu wszystkie odpadki zielone trafiają na pryzmę kompostową – mówi Dariusz Maśnik (na zdjęciu z córką Natalią)

W naszym domu wszystkie odpadki zielone trafiają na pryzmę kompostową – mówi Dariusz Maśnik (na zdjęciu z córką Natalią)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Rośnie liczba mieszkańców segregujących odpady i wytwarzających kompost w przydomowych ogrodach. O zaletach płynących z posiadania kompostownika rozmawiamy z Dariuszem Maśnikiem z Kruklanek.

– Moja pięcioosobowa rodzina segregowała odpady jeszcze przed nastaniem „rewolucji śmieciowej” – mówi pan Dariusz. – Od lipca ubiegłego roku segregujemy śmieci według wzorca wyznaczonego przez Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami. Domowe odpady dzielimy na suche i zmieszane. Na wsi i wszędzie tam, gdzie jest dom i ogród nie warto zamawiać trzeciego kontenera na odpady mokre. Lepiej założyć kompostownik i wytwarzać cenny nawóz.

Dariusz Maśnik nigdy nie wyrzucał odpadów organicznych do kontenera. Resztkami ze stołu zawsze żywiły się kury lub inne zwierzęta domowe. Obecnie takie „przysmaki” zjadają kury teściów pana Darka. W dowód wdzięczności do ogrodu Maśników trafia nawóz z kurnika. Natomiast resztki domowe, których nie powinno się podawać drobiowi, np. skórki od bananów i pomarańczy, wrzucane są na pryzmę kompostową.

– W naszym domu nic się nie marnuje – opowiada pan Darek. – Staramy się kupować takie ilości żywności, jakie jesteśmy w stanie zjeść. W rezultacie na pryzmę kompostową trafiają przede wszystkim resztki roślin oraz chwasty. Trawa i rozdrobnione, suche liście znakomicie służą do nawożenia gleby. Pocięte gałęzie z sadu są spalane w przydomowej kotłowni. Z kolei popiołem drzewnym z kotłowni też nawozimy ogród.

Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami z siedzibą w Giżycku zachęca do zakładania przydomowych kompostowników oraz ogłasza konkurs pod hasłem „Bio-Lider Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarka Odpadami – Gminny Mistrz Kompostowania”. W ramach konkursu, w każdej gminie nagrodzony zostanie posiadacz najlepszego kompostownika przydomowego. Aby wystartować w konkursie, wystarczy dostarczyć opis oraz fotografie kompostownika na adres MZM-GO – ul. Wodna 4, 11-500 Giżycko lub mailowy – biuro@mzmgo.mazury.pl. Na właścicieli najlepszych pod względem estetycznym i funkcjonalnym kompostowników czekają atrakcyjne nagrody w postaci akcesoriów ogrodniczych i sadzonek. Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje na temat kompostowania są dostępne na stronie internetowej MZM-GO: www.mzmgo.mazury.pl. Kompostowniki do konkursu należy zgłaszać do końca kwietnia 2015 r.

Czekamy też na Państwa praktyczne uwagi, dotyczące wytwarzania kompostu, który ze względu na swe wartości odżywcze dla roślin zwany jest „złotem ogrodnika”. Najciekawsze z nich opublikujemy na łamach biuletynu „Błękitne Mazury” oraz na stronie internetowej MZM-GO.

Uwagi i porady należy nadsyłać mailowo lub przekazywać telefonicznie – 87 428 43 30.


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zosia #1678567 | 83.238.*.* 1 mar 2015 19:38

    Dodaję do kompostu świeżo skoszoną trawę, która podnosi temperaturę w pryzmie i znacznie przyspiesza proces kompostowania

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages