środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Rozmowa z wójtem Franciszkiem Andruszkiewiczem

2015-01-19 12:21:14 (ost. akt: 2015-01-19 12:26:12)
Franciszek Andruszkiewicz (z lewej) podczas jednej z imprez na srokowskim rynku

Franciszek Andruszkiewicz (z lewej) podczas jednej z imprez na srokowskim rynku

Autor zdjęcia: archiwum UG Srokowo

W niedawnych wyborach samorządowych Franciszek Andruszkiewicz wystartował... sam. Nie miał żadnego kontrkandydata i mieszkańcy zdecydowali się ponownie powierzyć mu funkcję wójta.

- Gratulujemy kolejnej kadencji. Wynik oczywiście nie był dla Pana zaskoczeniem. Co wpłynęło na to, że nie miał Pan rywala o fotel wójta?
- W związku z wyborem mnie na kolejną kadencję, pragnę serdecznie podziękować wszystkim Mieszkańcom Gminy Srokowo, którzy wzięli udział w wyborach 16 listopada 2014 r. i poparli moją kandydaturę na Wójta oraz docenili moje starania o rozwój Gminy. Wybór na kolejną kadencję świadczy o tym, że moje dotychczasowe działania zyskały akceptację i poparcie mieszkańców. Jestem gotów dalej współpracować z radnymi, sołtysami, dyrektorami, druhami ochotnikami i wszystkimi, którym na sercu leży dobro naszej gminy.

- Jakimi osiągnięciami z poprzedniej kadencji może się Pan pochwalić?
- Ostatnia kadencja przyniosła nowe szanse dla gminy przy udziale środków zewnętrznych. Udało mi się zrealizować wiele ważnych inwestycji współfinansowanych ze środków UE, takich jak np.:
1. „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Kosakowo – Jegławki - Srokowo, Leśniewo - Kaczory oraz sieci wodno-kanalizacyjnej w miejscowości
Leśniewo i Pieczarki gm. Srokowo”.
2. „ Remont elewacji i wymiana stolarki okiennej z remontem stolarki drzwiowej zewnętrznej zabytkowego Ratusza w miejscowości Srokowo”
3. „Zakup sprzętu ratowniczego, pomiarowego oraz sprzętu ochrony osobistej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Jegławkach” (pomoc merytoryczna w realizacji
i rozliczenie projektu dla OSP Jegławki)
4. „Doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Srokowie w sprzęt ratownictwa ekologicznego – zakup pontonu z osprzętem oraz przyczepy transportowej”
(pomoc merytoryczna w realizacji i rozliczenie projektu dla OSP Srokowo)
5. „Zmiana sposobu użytkowania (przebudowa) budynków zlewni mleka na świetlice wiejskie w Sińcu i Jankowicach Gmina Srokowo
6. „Zbiorcze zaopatrzenie w wodę wsi Solanka – Kolonia oraz kanalizacji sanitarnej Sińczyk, Siniec Kolonia, Kąty, Leśny Rów – Silec Gmina Srokowo”
7. „Zagospodarowanie terenu działek nr 84/3, 85/3, 84/8 obręb Leśniewo z przeznaczeniem na rekreację”
8. „Modernizacja oddziałów przedszkolnych w Gminie Srokowo”
9. Budowa lub doposażenie placów zabaw w miejscowościach: Srokowo, Solanka, Chojnica, Siniec, Leśniewo, Jankowice, Szczeciniak.
Łączny koszt w/w inwestycji to 9 808 004,84 zł, z czego dofinansowanie zewnętrzne to 5 325 310,96 zł.
Oprócz tego, realizowane były też zadania „miękkie”, takie jak między innymi wydanie folderów promocyjnych (w języku polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim) i map Gminy Srokowo. Myślę, że do tej pory udało się zrealizować wiele przedsięwzięć. Jest to nie tylko moja zasługa, ale wszystkich ludzi, którzy działają w Radzie Gminy, sołtysów i rad sołeckich, pracowników Urzędu Gminy i wielkiego łańcucha ludzi dobrej woli, którzy w dzieło budowania teraźniejszości i przyszłości tej gminy włożyli cząstkę swojego serca. Wieloletnie doświadczenie na stanowisku wójta, daje mi świadomość, że jest jeszcze wiele spraw i tematów, które czekają na rozwiązanie.

- Jaki będzie nadchodzący rok dla Pana i gminy Srokowo?
- Najważniejsze inwestycje w 2015 roku to ukończenie budowy plaży na jeziorze Rydzówka w miejscowości Leśniewo, która rozpoczęła się w 2014r. i zakłada utworzenie całego kompleksu rekreacyjnego (plaża z pomostem, plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej, budynek węzła sanitarnego, wiata dla żeglarzy, obiekt obsługi rekreacji - biuro, magazyn sprzętu wodnego, wiata do celów edukacji wędkarskiej, droga dojazdowa wraz z parkingami) oraz wymiana sieci wodociągowej i przyłączy w Srokowie. W najbliższych czterech latach chciałbym, by gmina się rozwijała, byśmy mogli w poszczególnych sołectwach zrealizować te inwestycje, które decyzją Rady Gminy zostaną zadekretowane do realizacji. Człowiek sam nie jest w stanie zrobić zbyt wiele, ale wspólnym wysiłkiem można dużo zdziałać. Dlatego, w pozytywnym dialogu ze wszystkimi, będę się starał osiągnąć jak najwięcej dla naszej gminy.
Dziękuję Mieszkańcom za wyrozumiałość i współpracę. Razem budowaliśmy fundamenty pod dalszy rozwój gminy, w której, mam nadzieję, będzie żyło się dobrze i bezpiecznie.

Rozmawiała Joanna Borkowska

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na srokowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SROKOWIANIN #1709622 | 178.43.*.* 10 kwi 2015 11:36

  Powiem ci dlaczego wójta nie interesują takie sprawy jak woda wokół śmietnika. Wójt tam nie mieszka, nie zbuduje ani drogi ani wodociągu. Nie mieszka tam również nikt z jego rodziny.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ROZCZAROWANI #1707987 | 178.43.*.* 8 kwi 2015 11:00

  Jak jest tak dobrze, to czemu do dnia dzisiejszego Wojt nie zajął się budową wodociągu dla osób mieszkających wokół największego śmietniska na mazurach w Sińcu. Korzystanie z wody pitnej w tym rejonie zagrożone jest utratąnie3 tylko zdrowia ale także życia.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. srokowianka #1667059 | 46.112.*.* 16 lut 2015 10:03

  Przede wszystkim jakas restauracja badz pub! Moze to chociaz by zlikwidowalo w duzej mierze to ze srokowska mlodziez nie pila by pod sklepami itp! Jaki to daje urok.. Turysci pytaja o jakas knajpe a tu nic!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Leć z Nim #1648569 | 195.191.*.* 28 sty 2015 12:00

  Witamy! Sorry, że nie na temat, ale pojutrze zawita u was chłopak z Legnicy, który idzie dookoła Polski jej granicami. Sprawą zaczynają interesować się media, bo przeszedł już około 1000km. Czy możecie, jak inne miejscowości pomóc mu w kwestii noclegu? Chłopak będzie u was pojutrze. Poniżej link do jego profilu na Facebooku, gdzie wszystko dokładnie opisuje, oraz link do wywiadu w TVN. Dzięki za uwagę ! https://www.facebook.com/pages/Fly-with -Me-Czyli-Spacer-Granicami-Polski/365869 700253314?fref=nf http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/c hodzi-by-obejsc-cala-polske,155986.html

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. fan #1646513 | 89.230.*.* 26 sty 2015 12:38

  Taka duża miejscowość , a nie ma restauracji , dlaczego zlikwidowano Awistę

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages