środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

XX Otwarcie Sezonu Kulturalnego w Srokowie

2015-08-17 00:02:16 (ost. akt: 2015-08-17 00:05:28)

Autor zdjęcia: Jan

Sezon Kulturalny Ukraińców Warmii i Mazur to minifestiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez gminy Srokowo.

Otwarcie Sezonu Kulturalnego Ukraińców Warmii i Mazur to minifestiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez Gminy Srokowo. W tym roku odbył się już po raz dwudziesty w sobotę 15 sierpnia. Prowadząca koncert Jarosława Chrunyk przywitała gości, organizatorów i publiczność.

W ceremonii otwarcia wzięli udział m. in.: poseł RP Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Anna Wasilewska, pełnomocnik marszałka sejmiku warmińsko-mazurskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Marek Leyk, wójt Gminy Srokowo Franciszek Andruszkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Srokowo Aleksander Kamiński, członek Zarządu Głównego ZUwP Anna Kertyczak, przewodniczący Rady Koordynacyjnej ZUwP Stefan Migus oraz greckokatolickie i prawosławne duchowieństwo.

W swoim wystąpieniu Stefan Migus podsumował dwudziestoletni dorobek srokowskiej imprezy, która przyczyniła się do aktywizacji działalności kulturalnej miejscowych Ukraińców. Wspomniał o konflikcie na Ukrainie i prosił o materialną pomoc dla poszkodowanych. Z kolei wicemarszałek Anna Wasilewska skupiła się na wyjątkowości i bogactwie kulturowym województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie żyją i pracują ze sobą liczne mniejszości narodowe. Natomiast Anna Kertyczak podziękowała społeczności ukraińskiej za hojność i wsparcie udzielone Ukrainie w tak trudnym dla niej okresie. Miron Sycz złożył podziękowanie lokalnym działaczom ukraińskim za zaangażowanie, poświęcony czas i kultywowanie tradycji a wójt gminy Franciszek Andruszkiewicz życzył dalszej owocnej współpracy.

Zespół wokalny ,,Obrij” z Węgorzewa rozpoczął artystyczną część minifestiwalu. Zaprezentował całą gamę ukraińskich pieśni ludowych i patriotycznych. Następnie na scenie wystąpił kwartet ,,Hetman” z Kijowa. Artyści z Ukrainy wykonali pieśni kozackie, ludowe oraz estradowe. Podczas występu nie zapomnieli o tych, którzy walczą z rosyjskim okupantem na wschodzie Ukrainy i dla nich poświęcili jeden z utworów.

Publiczność nie zawiodła i gromkimi brawami wynagrodziła występy artystów, które odbyły się dzięki finansowemu wsparciu sponsorów. Organizatorem imprezy byli Olsztyński Oddział oraz Srokowskie Koło ZUwP.

as

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages