środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Stop FAS. Kampania społeczna w Srokowie

2016-09-11 16:01:23 (ost. akt: 2016-09-11 16:16:43)

Autor zdjęcia: archiwum GOPS Srokowo

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Srokowie i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy wójcie Gminy Srokowo włączyły się do Kampanii STOP FAS.

Na 9 września przypada Światowy Dzień FAS. Związana z tym kampania rozpoczęła się w województwie pomorskim w 2014 roku z inicjatywy lek. med. Grażyny Rymaszewskiej z Fundacji „Trzeźwość”.

FAS - Fetal Alcohol Syndrome - Alkoholowy Zespół Płodowy
Fas dotyka dzieci, których matki będąc w ciąży piły alkohol.
Cele kampanii:
* Zmniejszenie liczby dzieci narażonych na kontakt z alkoholem w życiu płodowym, a co za tym idzie zmniejszenie liczby dzieci dotkniętych FAS i innymi poalkoholowymi zaburzeniami.
* Organizowanie pomocy tym dzieciom oraz ich rodzicom i opiekunom.

Cele są realizowane m. in. poprzez szeroką edukację społeczną na temat wpływu alkoholu na rozwój płodu.

W Gminie Srokowo obchody Światowego Dnia FAS rozpoczęły się 9 września od rozpropagowania plakatów informacyjnych i umieszczenia informacji na stronie internetowej Gminy i GOPS. Pracownicy Ośrodka w tym dniu pracowali w żółtych koszulkach „Woda-Tak, Alkohol-Nie”. Natomiast 18 września podczas Gminnych Dożynek zostaną przeprowadzone szersze działania:
- uruchomiony będzie punkt informacyjny- będzie można uzyskać informacje, porozmawiać na temat FAS
- będą rozdawane materiały edukacyjne - zakładki do książek, broszury - dla kobiet - „Jak zadbać o zdrowie swoje i dziecka?” i dla mężczyzn - „Broszura dla taty”.
- pracownicy GOPS i wolontariusze ubiorą żółte koszulki z napisem „Woda-Tak Alkohol-Nie”.

Chcemy w ten sposób uświadamiać kobiety w ciąży i nasze społeczeństwo o zagrożeniu jakie niesie za sobą picie alkoholu w ciąży — mówi Grażyna Jolanta Niedźwiedzka-Bień, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Srokowie.

Do Kampanii dołączyła się Parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Srokowie, w szczególności Proboszcz Ks.Kazimierz Sawostianik, Srokowskie Stowarzyszenie ”Sukces Każdego Dziecka”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kętrzynie, Szpital Psychiatryczny w Węgorzewie, Położne środowiskowo-rodzinne EMES-MED w Kętrzynie, Pielęgniarki Rodzinne Książek spółka partnerska w Kętrzynie, Komenda Powiatowa Policji w Kętrzynie, Gminny Ośrodek Kultury w Srokowie oraz Gimnazjum nr 1 w Srokowie.

Pamiętajmy, że w 100 % można uchronić dzieci przed FAS. Wystarczy nie pić alkoholu w ciąży. Przekazujmy tę informację kobietom, nie częstujmy ich alkoholem. Reagujmy, kiedy widzimy, że kobieta w ciąży pije alkohol.
Zapraszamy do włączenia się w kampanię
.

Źródło: GOPS Srokowo


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages