środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Srokowo reprezentantem powiatu w ratowaniu życia

2016-09-16 11:18:06 (ost. akt: 2016-09-16 13:42:35)
Etap praktyczny wymagał od uczestników spartakiady wykazania się znajomością prawidłowego zachowania w kilku konkretnych przypadkach zagrożenia czyjegoś życia.

Etap praktyczny wymagał od uczestników spartakiady wykazania się znajomością prawidłowego zachowania w kilku konkretnych przypadkach zagrożenia czyjegoś życia.

Autor zdjęcia: archiwum Gminy Srokowo

Na terenie Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie odbyła się XX Wojewódzka Spartakiada Drużyn Obrony Cywilnej. Powiat kętrzyński reprezentowała drużyna z Gminy Srokowo w składzie: Piotr Kulesza, Piotr Jaśniak, Sebastian Ossowski i Marcin Perfikowski.

Przebieg zawodów nadzorował Krzysztof Kuriata – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Spartakiada składała się z dwóch etapów: pisemnego i praktycznego. Etap pisemny polegał na rozwiązaniu testu dotyczącego ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Natomiast w etapie praktycznym trzeba było wykazać się znajomością prawidłowego zachowania w ośmiu stacjach urazowych według scenariusza:

Stacja 1 – Kobieta podczas mycia okien w jednym z pomieszczeń na czwartym piętrze poślizgnęła się na stoliku i upadła na ziemię.
Stacja 2 – Mężczyzna stracił przytomność. Brak wyczuwalnego tętna i oddechu.
Stacja 3 – Starsza kobieta cierpiąca na chorobę Alzheimera nie może wyjść z mieszkania przy czym ma atak paniki.
Stacja 4 – Mężczyzna chory na cukrzycę testował w basenie nowy strój płetwonurka w trakcie czego zasłabł.
Stacja 5 – Motocyklista potrącił kobietę po czym przygniótł go motocykl. Z motocyklu wydostaje się paliwo. Kobieta ma krwawiącą ranę na ręku.
Stacja 6 – Kobietę podczas wymiany żarówki w piwnicy poraził prąd elektryczny (brak oświetlenia). Podczas ewakuacji w bezpieczne miejsce kobieta traci przytomność. Brak wyczuwalnego tętna i oddechu. Do dyspozycji jest defibrylator.
Stacja 7 – Kobieta krzyczy, że za chwilę będzie miała atak epilepsji. Po czym następuje atak.
Stacja 8 – Podczas karmienia butelką dziecko zachłysnęło się mlekiem po czym straciło przytomność. Brak wyczuwalnego tętna i oddechu.

Poczynaniom zawodników przyglądał się zespół sędziowski, który oceniał poprawność udzielonej pomocy. Po podsumowaniu liczby zdobytych punktów drużyna z Gminy Srokowo zajęła V miejsce.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages