Historia ukryta w drewnie

2017-09-13 12:50:48(ost. akt: 2017-09-13 21:10:51)

Autor zdjęcia: archiwum Nadleśnictwa Srokowo

„Odkryjmy historię ukrytą w drewnie” to hasło przewodnie warsztatów rzeźbiarskich, które odbyły się już po raz siódmy. W dn. 4–9 września na terenie Wilczego Szańca, w okowach historii tworzyło 10 artystów z Polski, Niemiec i Białorusi.
Przez cały tydzień artyści tworzyli i prezentowali sztukę rzeźbienia w drewnie. Według szacunków w trakcie warsztatów stanowiska rzeźbiarzy odwiedziło 8 tys. turystów, a z zajęć edukacyjnych realizowanych podczas warsztatów przez Nadleśnictwo Srokowo skorzystało ok. 150 uczniów szkół z powiatu kętrzyńskiego.

Uroczyste podsumowanie i podziękowanie zarówno artystom, jak i sponsorom odbyło się 9 września w Wilczym Szańcu. Na szczególną uwagę zasługiwał wykład Jarosława Zarzeckiego prezentujący historię rozminowania byłej wojennej kwatery Adolfa Hitlera w Gierłoży przez oddziały saperów Wojska Polskiego. To właśnie to wydarzenie zamierzchłej historii stało się inspiracją dla zaproszonych rzeźbiarzy.

Nie mniejsze emocje wśród zaproszonych gości wzbudziły zawody o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Srokowo w szybkim rzeźbieniu. Decyzją powołanej komisji wygrała rzeźba łącząca praktyczność z artyzmem przedstawiająca łosia w formie ławki autorstwa Wladimira Chikvina.

Zwieńczeniem pracy artystów były rzeźby przedstawiające ciężką i niebezpieczną pracę saperów rozminowujących pola minowe wokół Wilczego Szańca. W latach 1946-1955 rozminowali oni łącznie 54 000 min różnego typu. Wykonane rzeźby wzbogaciły miejsce upamiętniające pracę saperów i stały się nową atrakcją Wilczego Szańca.

Źródło: Nadleśnictwo Srokowo


Ryszard Fereniec z Mrągowa
Kazimierz Kakowski ze Szczytna
Maria Moryc
Zenon Stańko z Rybnika
Engelbert Weimann z Kargowej
Stanisław Migel ze Sławna
Mariusz Opoka z Adeliny
Andrzej Mirończuk z Jabłoni
Vladimir Chikvin z Brześcia z Białorusi
Bernd Winter z NiemiecW tym roku w plenerze rzeźbili:

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5