Poniedziałek, 9 grudnia 2019. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

XXIV Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

2018-04-03 16:33:16 (ost. akt: 2018-04-04 08:10:40)

Autor zdjęcia: Katarzyna Sałyk

Adrian Dudek i Bruno Kulesza uczniowie klasy III B gimnazjum w Srokowie to uczestnicy projektu Sejm Dzieci i Młodzieży ,, Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej’’.

W tym roku zadaniem uczestników jest zrealizowanie kampanii wyborczej posła na Sejm Ustawodawczy 1919 r. lub Sejm I Kadencji z wykorzystaniem środków przekazu dostępnych w Polsce w latach 1918-1922. Uczniowie skupili się na kampanii pośredniej, w której docierali do wyborców za pośrednictwem mediów. Wybór Adriana i Brunona padł na Aleksandra Putrę.

Bruno z dużym entuzjazmem podkreśla, że od zawsze nurtowało go jak to jest wcielić się w rolę posła i zasiąść na wielkiej sali plenarnej.
- Uważam, że Sejm Dzieci i Młodzieży jest także dla mnie nowym doświadczeniem i wyzwaniem. Możemy w trakcie realizacji zadań rekrutacyjnych, rozwijać swoje zainteresowania proobywatelskie. Mam nadzieję, że będzie to dla mnie również niecodzienna lekcja, w trakcie której odkryję i poznam bliżej naszego bohatera, Aleksandra Putrę - mówi Bruno.

- Odkąd pamiętam, interesuje mnie polityka. Od dziecka z ciekawością przyglądałem się obradom Sejmu, bardzo podobała mi się sala plenarna. Kiedy pojawiła się okazja wzięcia udziału w rekrutacji do tegorocznej edycji SDiM zdecydowałem się bez wahania! Bardzo chciałbym zobaczyć wnętrze Sejmu i zasiąść w ławach poselskich, może wcielić się w rolę Marszałka Sejmu. Kto wie - dodaje Adrian.

Kandydaci do młodzieżowego parlamentu zaplanowali szereg działań w związku z kampanią wyborczą na rzecz Aleksandra Putry, chcąc tym samym propagować wiedzę na jego temat. Uczniowie i nauczyciele mogli bliżej poznać sylwetkę kandydata na posła. Adrian i Bruno przygotowali prezentację multimedialną, plakaty, ulotki, ankiety a nawet dali szansę uściśnięcia dłoni i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z Aleksandrem Putrą.

Rekrutacja do udziału w tegorocznej sesji SDiM potrwa do 9 kwietnia, a jej celem będzie wyłonienie 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski. Nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych prac będzie udział w obradach w Sali Posiedzeń Sejmu 1 czerwca. Ponadto najlepszy zespół z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły z całej Polski wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 12-13 maja.

Głównym celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego. Tegoroczna sesja ma też za zadanie przybliżyć młodzieży historię polskiego parlamentaryzmu w czasach II RP. Dodatkowo, intencją organizatorów jest promowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich, a także zachęcenie ich do działalności na rzecz społeczności lokalnych na etapie realizacji zadania rekrutacyjnego. Organizatorem XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu. Opiekunem uczniów jest Katarzyna Sałyk, nauczyciel WOS.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SPSolanka

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages