Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Musimy wykazywać się empatią

2018-04-07 12:00:00 (ost. akt: 2018-04-07 13:26:42)
— Wkładamy w naszą pracę całe serce i jesteśmy szczęśliwi, gdy możemy komuś pomóc - zgodnie deklarują ochotnicy ze Srokowa.

— Wkładamy w naszą pracę całe serce i jesteśmy szczęśliwi, gdy możemy komuś pomóc - zgodnie deklarują ochotnicy ze Srokowa.

Autor zdjęcia: archiwum OSP Srokowo

Trwa plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną. Głosowanie trwa do 1 maja. My przy tej okazji przedstawiamy kilka jednostek działających w naszym powiecie. Dzisiaj czas na Zbigniewa Jaśniaka z OSP Srokowo.

— Proszę krótko opisać waszą jednostkę. Od kiedy działacie i ilu ochotników do was należy?
— Początki istnienia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Srokowie datowane są na 1895 rok. W okresie powojennym wznowiono działania jednostki z inicjatywy ks. Jerzego Dmochowskiego. Pierwszy sprzęt, który był na wyposażeniu jednostki, to zaledwie kilka wojskowych powojennych ubrań, hełmy oraz motopompa M400. Z upływem lat następowało doposażenie w sprzęt i samochody. Obecnie jednostka posiada trzy samochody, w tym dwa średnie ratowniczo-gaśnicze i jeden podnośnik SH-18, a także ponton do ratownictwa wodnego. Przez cały czas istnienia jednostka czynnie uczestniczy w zwalczaniu pożarów, skutków klęsk żywiołowych i innych zdarzeń oraz aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Gminy Srokowo. Druhowie z OSP Srokowo sukcesywnie podnoszą swoje umiejętności poprzez udział w licznych kursach i szkoleniach, a także udział w ćwiczeniach powiatowych organizowanych przez KP PSP w Kętrzynie. W 1995 roku OSP w Srokowie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego i liczy obecnie 27 przeszkolonych członków, mogących brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

— Do jakich interwencji jesteście najczęściej wzywani?
— Najwięcej zdarzeń, do których jesteśmy dysponowani, związanych jest z usuwaniem skutków miejscowych zagrożeń (pożary stanowią ok. 30% wszystkich interwencji).

— Współczesny strażak to nie tylko ktoś, kto gasi pożary?
— Z uwagi na coraz szerszy zakres działania jednostki OSP, współczesny strażak musi nabywać i rozwijać swoje umiejętności, a także wykazywać się dużą empatią. Od jakiegoś czasu jednostki OSP prowadzą również działalność edukacyjno-informacyjną wśród lokalnej społeczności.

— Która z akcji najbardziej zapadła panu w pamięć?
— Najbardziej zapadają w pamięć przypadki zdarzeń, w których ofiarami są dzieci. Następną grupą osób, którą się zapamiętuje to znajomi oraz inni, ciężko poszkodowani.

— Z jakimi bolączkami boryka się obecnie jednostka i z czego one wynikają?
— Obecnie największą bolączką OSP w Srokowie jest spadek liczby ochotników, spowodowany migracją mieszkańców. Zdarzają się przypadki, że do zdarzeń wyjeżdża niepełna obsada. Kolejnym problemem są niskie środki na doposażanie jednostki oraz rosnące wymogi związane z prowadzeniem rozbudowanej dokumentacji.
Ale, mimo pewnych uciążliwości, wkładamy w naszą pracę całe serce i jesteśmy szczęśliwi, gdy możemy komuś pomóc. Swoją pracę przybliżamy na naszym profilu na facebooku: OSP Srokowo i zachęcamy do jego odwiedzania.

Wojciech Caruk


Wystartował plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną, który potrwa do 1 maja 2018 roku. W każdym powiecie wybierzecie państwo po trzy najpopularniejsze jednostki. Najpopularniejsze OSP na poziomie wojewódzkim wybierzemy z kolei w dwóch kategoriach. Pierwszą stworzyliśmy dla jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą dla drużyn, które nie znajduje się w systemie.
Dodatkowo strażacy ochotnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach: Najpopularniejszej Kobiecej Drużyny Pożarniczej oraz Najpopularniejszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Rankingów powiatowych szukaj na naszych stronach lokalnych
.


RANKING: Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze

RANKING: Kobiece Drużyny Pożarnicze

Regulamin: kliknij tutaj

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages